Mnogo ljudi nije upoznato sa time šta se tačno dešava u toku akupunkturnog tretmana. Pitaju se šta se dešava tokom tretmana i koliko poseta bi bilo neophodno? Tokom prve posete akupunkturisti, lekar koji se bavi tradicionalnom kineskom medicinom će uzeti detaljno vašu anamnezu, u potpunosti istražiti vaše glavne tegobe i nakon toga primeniti akupunkturu. Ovo može potrajati do jednog i po sata ali je neophodno zbog individualizovanog plana tretmana koji će uzeti u obzir vaše trenutno fizičko, emocionalno i dijetetsko stanje.
Akupunktura je uvođenje veoma tankih igala (debljine ljudske vlasi kose) u specifične anatomske tačke. Ponovna poseta akupunkturisti može značiti mogućnost da se započne sa upotrebom kineskih biljnih formula. Kineska biljna medicina ojačava dejstvo akupunkture na prirodan način bez nuspojava kakve su česte kod zapadnjačkih farmaceutskih preparata. Kada se obe metode koriste zajedno one pojačavaju efekte i daju dugotrajnije i brže rezultate.
Trenutno ima nekoliko teorija o tome kako akupunktura stvarno radi. Nekada davno se mislilo da ubadanje igala u specifične tačke delova tela utiče na nerve, te tako može inhibirati prenos bolnih signala. Ovo je bilo jedno od najranijih objašnjenja na Zapadu u pokušaju da se objasni zašto akupunktura može tako uspešno da tretira bol.
Međutim, kada su doktori uporedili mapu akupunkturnih tačaka i anatomsku sliku nervnih puteva našli su da ima neke korelacije ali ni blizu dovoljno da bi se objasnila većina efekata akupunkture.
Druga teorija je tvrdila da akupunktura stimuliše oslobađanje opioida i endorfina u centralnom nervnom sistemu. Ovo zaista može objasniti neke od analgetskih efekata ali ne može objasniti mnoge druge.
Najsavremenija teorija smatra da su akupunkturne tačke, u stvari, strateške tačke na putanjama prenosa elektromagnetnih signala kroz telo. Stimulacija tačaka duž ovih putanja stimuliše nivoe neurotransmitera i prepodešava, resetuje, polaritet različitih delova na telu. Ova najnovija teorija je za sada najobuhvatnija i najviše obećava i nudi najkompletnije razumevanje dejstva akupunkture iz ugla zapadnjačke medicinske terminologije i najsavremenijih teorija i istraživanja neuro-fiziologije.
Akupunktura uglavnom nije bolna. Igle su vrlo tanke (debljine jedne do dve ljudske vlasi kose), za jednokratnu upotrebu i savitljive. Senzacije koje pacijent obično iskusi su tupi bol ili peckanje koji su povezani sa kretanjem energije stimulisane umetanjem igala.
Broj poseta koje će vam biti potrebne zavisi od nekoliko faktora:
značajno je koliko dugo imate trenutno stanje. Akutna, kratkotrajna stanja, kao što su prehlada ili iznenadan bol nakon manje povrede ili simptomi sezonske alergije tražiće 3 do 4 tretmana pre nego što simptomi počnu da se povlače.
Hronična stanja kao PMS, astma, hronični bolovi leđa ili drugi dugotrajni problemi zahtevaće najmanje 4 do 10 poseta pre nego što primetite značajnije poboljšanje.
Kod vaše prve posete akupunkturista će uzeti vašu detaljnu anamnezu i na osnovu toga odrediti odgovarajući plan tretmana na osnovu vaših znakova i simptoma.
Trenutno Nacionalni institut za zdravlje SAD-a potvrđuje da akupunktura može uspešno da tretira preko 40 različitih grupa oboljenja. U nastavku je lista oboljenja i stanja za koja je u praksi dokazano da na njih akupunktura ima uspešno delovanje. Moguće je tretirati i mnoga druga stanja uspešno akupunkturom i tradicionalnom kineskom medicinom.
Ukoliko se pitate da li vam akupunktura može pomoći za neko drugačije stanje, slobodno pozovite Dr Đorđevića ili mu pošaljite email poruku. Njemu će biti drago da vam odgovori.